Najpiękniejsze miasta Stanów

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się tak wiele atrakcji turystycznych, że wybrać trzeba tylko niektóre z nich, aby możliwe było skuteczne zwiedzenie ich w krótkim czasie. Ameryka to wielki kontynent a Stany Zjednoczone zajmując blisko połowę tej powierzchni są też ogromnym państwem, w którym przebycie trasy między dwiema aglomeracjami może oznaczać nawet tysiąc mil do przejechania. Nie dziwi więc, że w takich warunkach najskuteczniejszym i absolutnie najchętniej wybieranym środkiem transportu wewnątrz kraju są linie lotnicze. Samolotem z pewnością o wiele trudniej jest poczynić oszczędności, ale możliwość przedostania się z Nowego Jorku do San Francisco trwa około trzech godzin. Wybierając jakikolwiek inny środek transportu liczyć trzeba się ze stratą czasu i energii potrzebnych na dostanie się w miejsce docelowe. Na pewno jadąc samochodem łatwiej jest zmieniać kierunek podróży i decydować się na nagłe zmiany w planach, ale chcąc szybko zaliczyć jak najwięcej typowo amerykańskich atrakcji, samolot wydaje się nieodzowny.

Patrząc na same typowo amerykańskie miasta, jest z czego wybierać. Sam pobyt w Nowym Jorku, o którym marzy wielu międzynarodowych turystów, jest w stanie pochłonąć bez reszty na wiele tygodni. Sam Manhattan, będący sercem tego wielkiego miasta, jest zachwycający i przytłaczający jednocześnie. Zwiedzenie wszystkich atrakcji, jakie udało się człowiekowi na przestrzeni dekad zorganizować w sercu Nowego Jorku, graniczy z cudem. Innym wielkim miastem, które kojarzone jest na cały świat i bez problemu przyciąga rok rocznie dziesiątki milionów nowych turystów, jest San Francisco. Położone na przeciwnym wybrzeżu w stosunku do Nowego Jorku, San Francisco ma także zupełnie inny charakter i historię.

Podczas gdy Nowy Jork jest bez wątpienia stolicą wpływowej kultury i finansjery oraz międzynarodowych korporacji, powala swoim przepychem i rozwojem, o tyle San Francisco stanowi od zawsze głos społeczeństwa. To właśnie w San Francisco w latach sześćdziesiątych wybuchła i rozwinęła się na całe państwo rewolucja seksualna, polityczna i społeczna obrazowana przez Dzieci Kwiaty. Hipisowski ruch mocno uzależniony od używek oraz niepokornej niezależnej twórczości artystycznej, po dziś dzień jest w San Francisco bardzo obecny. Ale nie z tego względu turyści tak chętnie zatrzymują się w tym mieście – jego unikalny wygląd wynikający z położenia na rozlicznych wzgórzach sprawia, że widok jadących pod górę, to w dół trolejbusów i samochodów, jest jednym z najbardziej charakterystycznych widoków całych Stanów Zjednoczonych. To dodatkowo stolica dla wielu potężnych ruchów wspierania mniejszości seksualnych czy etnicznych. Jakakolwiek niszowa filozofia lub grupa społeczna próbuje trafić do świadomości ogółu i zawalczyć o swoje prawa, to właśnie San Francisco staje się jej domeną. Kinematografia i muzyka popularna także wiele zawdzięcza niepokornym i bardzo odważnym twórcom z tego regionu, których nadal spotkać można zresztą występujących na środku ulic i parków.

Leave a Reply