Niuanse społeczne w Stanach

W oparciu o informacje zawarte na: globalquiz.org

Decydując się na podróż do Stanów Zjednoczonych, trzeba być bardzo dobrze przygotowanym. Jest to kraj bardzo bogaty kulturowo i świadomość niuansów w zachowaniu poszczególnych ludzi i regionów USA jest bardzo przydatna na miejscu. Ze względu na swoje prawodawstwo i liberalną politykę często utożsamia się całe społeczeństwo USA z miłośnikami federalizacji i otawrtymi toleracyjnymi liberałami. Tym czasem w Stanach Zjednoczonych wciąż bardzo wpływowa jest grupa skrajnych nacjonalistów i konserwatystów, zwłaszcza w stanach południowych. Nie są to także zwolennicy zwierzchnictwa federalnego nad swoimi własnymi, stanowymi regulacjami i tradycjami. Wszystko to sprawia, że życie w centrach dużych miast jak Las Vegas, Nowy Jork czy San Francisco ma niewiele wspólnego z tym zwykłym życiem na prozaicznej amerykańsiej prowincji. Wszystko to sprawia, że turyści planujący dokładniejsze przemierzanie całego kontynentu wzdłuż i wszerz, powinni mieć na uwadze te kulturowe i społeczne różnice oraz nierówności, których w Stanach Zjednoczonych jest bardzo dużo.
To, że Stany są podzielone na liberałów i konserwatystów, którzy całkowicie inaczej patrzą na wartości i rzeczywistość, przekłada się na spore różnice w społeczeństwie. Zwolennicy jednej strony politycznej kompletnie nie akceptują innych, co przekłada się na poziom agresji w społeczeństwie. Wysoki odsetek wydarzeń kryminalnych na terenie całych Stanów Zjednoczonych każe także przypominać turystom odwiedzającym USA, że mimo intensywnego monitoringu i licznych sił porządkowych, nie jest to najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Spory odsetek codziennie notowanych tragedii, napadów czy wypadków, odbywa się także z udziałem broni palnej. Ta jest w USA bardzo łatwo dostępna i przez to nie brakuje incydentów z jej wykorzystaniem na ulicach. Warto zachować wzmożoną ostrożność z tego tylku względu.
Społeczeństwo amerykańskie nie jest podzielone jednak tylko ze względu na swój stan posiadania finansnowego czy preferencje polityczne albo posiadanie broni palnej. Kluczowym czynnikiem, który od zawsze determinował zmiany społeczne, polityczne ekonomiczne w całych Stanach Zjednoczonych, były różnice etniczne. To właśnie pochodzenie determinowało i w wielu miejscach nadal mocno wpływa na to, w których częściach miasta mogą zamieszkiwać przedstawiciele jakiejś grupy, do jakiego typu pracy mają dostęp. W wielu większych amerykańskich miastach dochodzi wręcz do gettoizacji, a więc bardzo silnego podziału poszczególnych segmentów miasta według koloru skóry mieszkańców, ich statutu społecznego i finansowego. Niechęć do obcych, a więc wszystkich o innym kolorze skóry lub zamieszkujących gdzie indziej, jest tam tak silna, że znalezienie się przypadkowo przez turystę w takim miejscu może zakończyć się fatanie. I chociaż Stany Zjednoczone robią wszystko, by być miejscem maksymalnie przyjaznym i bezpiecznym dla przyjezdnych, to udając się tam na dłużej warto mieć te kilka niuansów zakodowanych w głowie.

Leave a Reply