Hollywood to jedna z dzielnic Los Angeles, okryta ogromną sławą, z powodu pełnienia funkcji ostoi amerykańskiej kinematografii. Historia tego terenu sięga dziewiętnastego wieku, a konkretnie, roku 1887, kiedy to nazwa „Hollywood” została oficjalnie zarejestrowana przez Harveya Hendersona Wilcoxa. Nowo powstałe miasto zostało również przez niego zaprojektowane. Obecnie na terenie Hollywood nie tylko znajdują się siedziby największych wytwórni filmowych, ale i ociekające bogactwem wille najbogatszych celebrytów.
Początki wielkiej historii kinematografii w Hollywood, wiążą się z kinem niemym. Bilety na filmy były dość tanie, a muzyka grana była na żywo, co tworzyło niepowtarzalny klimat i atmosferę podczas seansu. Zaczęło wówczas powstawać coraz więcej wytwórni filmowych, które powstawały niczym przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Jedną z najważniejszych postaci, odgrywających w niemej kinematografii bardzo istotną rolę, był Charlie Chaplin – brytyjski reżyser, ale przede wszystkim aktor, który do perfekcji opanował dość trudną sztukę gry w ówczesnych realiach filmowych. Do jednych z najważniejszych utworów z jego udziałem, należą między innymi: „Włóczęga”, „Brzdąc”, „Gorączka złota”, „Cyrk”, czy „Dyktator”. W historii niemej amerykańskiej kinematografii znajdują się także polskie akcenty, mianowicie jedną z popularnych aktorek owej doby była Pola Negi, a właściwie Barbara Apolonia Chałupiec, urodzona w polskim miasteczku o nazwie Lipno.
U progu dwudziestego wieku nastąpił istotny progres na polu nie tylko amerykańskiej, ale i światowej kinematografii. Rozpoczęła się wówczas era kina dźwiękowego. Niedługo później, w latach trzydziestych oraz czterdziestych nastały „Złote Lata Hollywood”, kiedy to rocznie produkowano ponad 400 filmów, a wyreżyserowane dzieła podziwiało nawet dziewięćdziesiąt milionów zainteresowanych całkiem nowym wynalazkiem widzów. Także w tym okresie powstało kilka całkiem nowych gatunków, do dziś bardzo typowych dla amerykańskiej kinematografii, takich jak western, musical, film animowany, melodramat, czy film biograficzny. Swoje dzieła tworzyli wówczas tak wybitni reżyserzy jak Walt Disney czy Alfred Hitchcock. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte nazywane są kolejno: srebrnymi i brązowymi latami Hollywood. Tamtejszy rynek filmowy świetnie prosperuje do dziś stale generując kolejne filmowe hity. Produkowane dzieła filmowe dostarczają coraz to nowe gwiazdy pragnące sławy.