Przygotowanie wyjazdu do Stanów

Każda daleka podróż musi być odpowiednio przygotowana i zaplanowana, aby mogła odbyć się w satysfakcjonujący sposób. A im dalej się wybieramy, tym więcej załatwiania oznacza to jeszcze przed wylotem. Jednym z najpopularniejszych celów podróży dla światowego turysty są Stany Zjednoczone Ameyrki Północnej, które dla wielu emigrantów nadal są spełnieniem wielopokoleniowych marzeń. Nawet po kilkuletnim kryzysie finansowym i spowolnieniu gospodarki, to wciąż najpotężniejszy kraj na świecie. O tym, że ludzie na całym świecie tak chętnie wybierają się do USA nie decyduje jednak w pierwszej kolejności giełda czy wskazania gospodarcych indeksów, ale atrakcje turystycznych, których w całych Stanach nie brakuje.

Zanim jednak turysta będzie miał możliwość postawienia swojej stopy na terenie amerykańskiej ziemi, konieczne jest przejście przez sito formalności i biurokratycznych zobowiązań. Wynikają one, dla polskiej przynajmniej turysty, z ograniczeń wizowych jakie są wciąż utrzymywane względem podróżnych z naszego kraju. Z państwami, z których nielegalnej emigracji nie obawiają się Stany, albo które są wyjątkowo ważnym partenerem handlowym Stanów, nie wymga się wiz dla podróżnych. Polska nie ma jednak jeszcze takiej pozycji, mimo wywiązywania się nader sumiennie z innych zobowiązań sojuszniczych względem USA, więc dla obywateli pragnących dostać się do tego wielkiego liberalnego imperium oznacza to konieczność przechodzenia procedury wizowej. Tę w naszym państwie prowadzi konsul USA, który bardzo wnikliwie prześwietla każdy wniosek o wydanie takiej wizy i wiele z nich rozpatruje negatywnie. To właśnie zbyt duży odsetek negatywnie rozpatrywanych próśb o wizę do Stanów jest przyczyną stałego przebywania Polski na liście krajów o bardziej restrykcyjnych regulacjach. Bez wątpienia więc osoby planujące podróż do Stanów Zjednoczonych powinny już rok wcześniej przystąpić do załatwiania formalności. Okres od rozpoczęcia procedury do jej zakończenia nawet w przypadku dobrze przygotowanych wniosków jest bardzo długi.

Ponieważ na zgodę na wlot na teren USA trzeba czekać tak długo, jest to idealny okres na zapoznanie się z historią Stanów, tamtejszą kulturą oraz listą atrakcji. Tych jest bowiem tak wiele, że nawet pół roku i nieograniczone fundusze mogłyby nie starczyć na zwiedzenie wszystkich kluczowych miejsc na mapie. Zanim jednak uda się postawić stopę na amerykańskiej ziemi, trzeba się tam dostać. W przypadku podróżnych z Polski, w grę wchodzą tylko i wyłącznie samoloty. To znacząco podnosi koszty podróży, gdyż samolot do Stanów Zjednoczonych nawet w przypadku znalezienia odpowiedniej linii low-costowej kosztuje znaczące sumy. USA to bardzo rozległy teren, więc samo podróżowanie ze wschodniego wybrzeża na zachodnie może pochłonąć mnóstwo środków i czasu. Warto jest więc przy ograniczonym czasie zdecydować się na jedno z wybrzeży, wraz z najbliższymi atrakcjami turystycznymi, i to właśnie tam wylądować. W przeciwnym razie samo podróżowanie po Stanach będzie pochłaniało kolejne spore środki.

Leave a Reply