Nie tylko Stany Zjednoczone

Decydując się na wylot do Ameryki Północnej, większość osób patrzy przede wszystkim na Stany Zjednoczone. Ten kraj ma ugruntowaną pozycję wśród turystów całego świata, nieograniczoną siatkę połączeń – praktycznie z każdego miejsca na świecie da się złapać samolot do USA. Problematyczne mogą być jedynie koszty podróżowania po Stanach Zjednoczonych oraz formalności w stylu uzyskania wizy. Ale podróżnicy pragnący wybrać się do Ameryki Północnej głównie w celu zagłębienia się w faunę i florę tego unikalnego kontynentu, wcale nie muszą ograniczać się tylko i wyłącznie do Stanów Zjednoczonych. Podobne bogactwo jeśli chodzi o warunki geograficzne i klimatyczne oferuje także Kanada, czyli północny sąsiad Stanów Zjednoczonych. W ostatnich latach pozycja Kanady na mapie turystycznej świata regularnie rosła, głównie za sprawą wielkiej otwartości. Jest to kraj zbudowany w dużej mierze przez przybywających z Europy Francuzów, Holendrów, Niemców, Hiszpanów, Anglików i wiele innych nacji, które widziały dla siebie w Kanadzie prawdziwą ostoję.

Dzisiaj Kanada jest krajem dość mocno związanym ekonomicznie i kulturowo ze Stanami Zjednoczonymi, a jednak udało się jej zachować swoje główne cechy wpływające na odrębność społeczną i polityczną. Pierwszą różnicę, jaką widać na ulicach Kanady, to zdecydowanie większe zaufanie ludzi do siebie i mniejsza przestępczość. Brak dostępu do broni palnej, niskie bezrobocie i duże wsparcie socjalne państwa, także dla przybywających z zewnątrz, minimalizują społeczną agresję i chęć kradzieży czy rozbojów do minimum. Kanada chwali się także całkowicie inaczej zorganizowaną służbą zdrowia, która w przeciwieństwie do amerykańskiej w pierwszej kolejności nastawiona jest na powszechnie niesienie pomocy potrzebującym – dopiero w następnych krokach sprawdzając, czy pacjent jest wypłacalny. Ale Kanada to także w dużej mierze ogromne miasta jak Ontario czy Toronto, które powstawały dekadami za sprawą aktywnych mniejszości etnicznych. Najbardziej charakterystyczne w Kanadzie jest wspólne obcowanie i współpracowanie mniejszości, które w innych częściach świata nawet nie mogłyby obok siebie egzystować.

Kanada cieszy się tak wielkim zainteresowaniem światowych turystów nie tylko przez wzgląd na swoją tolerancyjność i społeczną otwartość. To kraj zamożny, w którym poświęca się sporo miejsca rozwojowi personalnemu i sztuce. Nie brakuje więc unikalnych spektakli teatralnych, wystaw kulturalnych czy otwartych inicjatyw tego typu adresowanych do zwykłych przechoniów. Obcowanie ze sztuką codzienną jak i tą wysoką niesie ze sobą w Kanadzie bardzo niskie koszty. Dzięki temu w Kanadzie świetnie odnajdują się przede wszystkim młodzi, kreatywni i dobrze zorganizowani ludzie, którzy wiedzą jak wykorzystywać możliwości stawiane im przez globalny świat. Kanada należy do światowej czołówki w kwestii inwestycji w edukację, kulturę, zabezpieczenie socjalne, ale ma także dużo do zaoferowania biznesowi czy pasjonatom dzikiej natury, którzy na miejscu chcą jedynie odkrywać rezerwaty i pomniki przyrody.

Leave a Reply