Dokąd na udaną podróż?

Na liście najbardziej popularnych miejsc do odwiedzenia od wielu dekad znajdują się Stany Zjednoczone. Nie bez powodu – to kraj, który swoją renomę buduje nie tylko za pomocą konwencjonalnych metod. O tym, że przykładowe Włochy są dzisiaj tak chętnie obieranym celem podróży turystów z całego świata, decydowały dekady rekomendacji i wieki niesamowitej tradycji oraz kultury w goszczeniu przyjezdnych. W przypadku Stanów Zjednoczonych możemy mówić o swoistym budowaniu marki na arenie międzynarodowej. Metodami nieco marketingowymi udało się stworzyć w globalnej świadomości podróżników wizję Stanów Zjednoczonych jako nowoczesnym państwie, gdzie wszyscy chcą żyć.

Mowa tutaj przede wszystkim o kulturze masowej – filmy oraz seriale przyczyniły się do takiego rozpowszechnienia wizerunku amerykańskich miast oraz amerykańskiego stylu życia, że wielu ludzi chce zobaczyć to na własne oczy. W efekcie niektóre zabytki jak Statuta Wolności czy Droga 66, znane są ludziom dość dokładnie jeszcze zanim pierwszy raz postawią swoją stopę w Stanach Zjednoczonych. Książki i muzyka także przyczynia się do tego, że niektóre typowo amerykańskie ikony czy zwroty językowe stają się powszechnie obowiązujacymi. Amerykanizacja świata postępuje także za sprawą marek, które powstały i rozwinięte zostały w USA, a następnie zalały skutecznie globalny rynek. Większość korporacji medialnych, technologicznych, farmaceutycznych, rozrywkowych i finansowych o międzynarodowym zasięgu, pochodzi lub ma swoje centrale w Stanach Zjednoczonych, co tylko pokazuje, jak daleko sięgają dzisiaj wpływy Ameryki na całym świecie.

Osoby, które przybywaja na tydzień lub miesiąc do USA w celach typowo turystycznych często nie mają najmniejszych problemów z odnalezieniem się w tym dość mocno innym świecie. Nie jest on po prostu już tak obcy czy wyimaginowany, właśnie dzięki bardzo świadomemu promowaniu amerykańskiego stylu życia w licznych filmach, serialach czy teledyskach oglądanych także w Europie, Azji i Afryce. Dzięki temu dla wielu przybyszów z odległych regionów zachowanie się w miejscu publicznym w Stanach czy odpowiednie komunikowanie się z różnymi rodzimymi Amerykanami nie sprawia najmniejszego problemu. Podobnie jak zaplanowanie idealnego wypoczynku w USA często nie wymaga dodatkowego sięgania do przewodników czy poradników – wielu z nas już od dawna wie, które miejsca w Stanach Zjednoczonych fascynują go najbardziej i chciałby je zobaczyć w pierwszej kolejności. Na pewno bardzo duży wpływ na to, że turystom z całego świata tak dobrze komunikuje się w Stanach, ma ogromny odsetek ludności odrębnej etnicznie obecnej od dekad w USA. Społeczeństwo amerykańskie posługuje się językiem angielskim i musi radzić sobie z wieloma różnymi dialektami czy akcentami, uzależnionymi od miejsca pochodzenia mówiącego, więc każdy nowy przybysz ma takie same szanse dogadania się na miejscu. Wystarczy całkowicie podstawowa znajomość języka angielskiego oraz kultury osobistej, aby otrzymać na amerykańskiej ulicy pomoc lub odpowiedzi od zatrzymanego przechodnia.

Leave a Reply