Wpływ Amerykańskiej popkultury

woman-1321330_1280Wiele mówi się obecnie o zjawisku globalizacji, które dotknęło naszego świata. Wszędzie towarzyszy nam kultura masowa, która rozprzestrzenia się po świecie w niesamowicie szybkim tempie. Właściwie każdego dnia pojawiają się nowe produkty, które w ciągu kilku dni znaleźć można już na całym świecie. Przede wszystkim, tendencja ta dotyczy popkultury amerykańskiej, a więc muzyki, filmów, seriali, a nawet mody. To, czym interesują się Amerykanie, zazwyczaj interesuje również resztę świata.

Kultura amerykańska jest znacznie młodsza od naszej europejskiej. Przede wszystkim, ze względu na to, że sam kontynent jest młody i ludzie wywodzą się tam z różnych stron świata, nie można mówić tam o jakimkolwiek dziedzictwie kulturowym, czy tradycji. Wszystko jest jeszcze w powijakach i Amerykanie czerpią z przeróżnych źródeł. Powstał u nich co prawda hip hop i cała ta kultura, jednakże nie można zbyt wiele powiedzieć o innych osiągnięciach. Bardzo rozwija się za to kultura masowa, która nie wymaga od odbiorcy zbyt wiele zaangażowania, ani inteligencji, czy wiedzy o świecie. Jest to muzyka, która łatwo wpada w ucho, czy też głupia komedia romantyczna, na którą pary chętnie chodzą do kina.

Oczywiście, Amerykanie mają w swoim dorobku również mnóstwo dobrej muzyki i filmów najlepszych w swoim rodzaju. Ostatnio, ogromnym powodzeniem w Ameryce cieszą się seriale telewizyjne. Okazuje się, że na całym świecie są one bardzo szybko pożądane przez wszystkie stacje telewizyjne. Każda chce kupić serial jak najszybciej i puszczać go następnie w najlepszych i najbardziej oglądanych godzinach.

Ludzie oglądają różnego rodzaju seriale. Wiele stacji kręci seriale kryminalne i policyjne, ponieważ te przyciągają przed ekrany telewizorów wiele osób. Poza tym, ogromną popularnością cieszą się też seriale medyczne i o życiu lekarzy, jak również o strażakach, nauczycielach, czy też po prostu obyczajowe. Nieodzownym elementem kulturowym Amerykanów są oczywiście ich krótkie seriale komediowe. Zazwyczaj w sezonie mają one zaledwie kilkanaście półgodzinnych odcinków. Duża większość z nich kręcona jest z udziałem żywej publiczności, co znacznie podwyższa ich poziom i sprawia, że żarty są śmieszniejsze.

Amerykanie kochają również programy problematyczne, w których spotykają się znajomi i różni członkowie rodzin i przy kamerze łagodzą oni swoje spory i waśnie. Ten model został zaczerpnięty także w polskiej telewizji i okazał się on prawdziwym hitem. Okazuje się, że ludzie chcą oglądać takie programy telewizyjne i interesują się oni takimi sprawami rodzinnymi. Nie można zapomnieć o amerykańskich talk show, które także z powodzeniem rozprzestrzeniają się po całym świecie. Każda wielka gwiazda telewizji ma w Ameryce swój własny program, do którego zaprasza wybranych przez siebie gości. W Polsce udało się to jedynie Kubie Wojewódzkiemu, chociaż i tak nie może sobie on pozwolić na niektóre zachowania.

Wszystko to, co pojawia się w amerykańskiej telewizji, czy też w amerykańskiej liście przebojów radiowych, automatycznie rozprzestrzenia się również po innych kontynentach. Przede wszystkim młodzi ludzie zwracają uwagę na pochodzenie muzyki, czy ubioru i kierują się tym, że wszystko co amerykańskie jest modne i na czasie. Europejczycy korzystają więc z amerykańskich sukcesów i wprowadzają je również na swój rynek. Kiedy w Ameryce zaczęto mówić o zdrowym stylu życia i o uprawianiu sportu, nagle Europa również podchwyciła ten temat. Pojawiły się więc programy kulinarne, a także programy sportowe. Powstały nawet całkiem nowe stacje telewizyjne, na wzór tych funkcjonujących w Stanach Zjednoczonych. Chociaż chcemy być odrębni i inni, często ulegamy modzie i sami zaczynamy interesować się masową kulturą, która przybywa do nas z Ameryki.

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele w ostatnich czasach pojawiło się w naszych księgarniach książek amerykańskich autorów. Niektóre z nich są bardzo słabej jakości, a jednak również u nas znajdują się na szczytach list przebojów. Zazwyczaj można je kupić, kiedy tylko powstanie w Stanach ekranizacja powieści. Zapominamy o naszych rodzimych autorach i zaczytujemy się więc w seriach książkowych, które nie mają większej wartości.

Szczególnie na Wschodzie świata widać, jak wiele czerpie się z amerykańskiej kultury. Wystarczy spojrzeć na chińskich, czy japońskich nastolatków, a także na dzieci w Korei. Większość z nich ubrana jest jak na amerykańskich filmach młodzieżowych i w ten sam sposób się one zachowują. Kultura amerykańska jest szczególnie kochana w tym regionie świata. To tam najszybciej kupowane są amerykańskie filmy i seriale, ponieważ cieszą się one największą oglądalnością.

Leave a Reply