Fala amerykańskich seriali

Najnowsze badania dowodzą, że na całym świecie ogląda się coraz większe ilości seriali. Jeszcze jakiś czas temu, seriale oglądane były głównie przez osoby spędzające większość czasu w domu, czyli kobiety wychowujące dzieci oraz osoby starsze, przebywające już na emeryturze. Były to głównie seriale obyczajowe i dramatyczne, które nie interesowały za bardzo reszty społeczeństwa.

Od czasu sukcesów pierwszych seriali, zaczęto jednak w inny sposób patrzeć na ten temat i amerykańskie stacje zdecydowały się wręcz postawić na seriale. Każdego roku każda ze stacji kręci przynajmniej kilka seriali, które widzowie oglądają przez cały sezon z zapartym tchem. Okazuje się, że moda ta dotarła również do nas i Polacy także pokochali amerykańskie hity serialowe. Obecnie bardzo szybko są one kupowane przez nasze stacje telewizyjne i możemy je oglądać praktycznie równolegle do Amerykanów. Poza tym, sami również próbujemy swoich sił w kręceniu seriali, jednakże odnosimy przy tym różne skutki.

W Ameryce wielkim powodzeniem cieszą się przede wszystkim seriale kryminalne i policyjne. Niektóre z nich doczekały się już nawet kilkunastu sezonów, a ich główni bohaterowie są rozpoznawani na ulicach. Wiele z nich to seriale pełnometrażowe, a niektóre to po prostu zwykłe seriale komediowe, które umilają czas w ciągu dnia. Poza tym, sprawdzają się również co sezon seriale medyczne i o ratowaniu życia. Od czasów Ostrego dyżuru, pojawiło się już ich kilkanaście i nadal nie nudzą się wcale widzom telewizyjnym. Wręcz przeciwnie – ogląda je coraz to więcej osób.

Coraz większą popularnością cieszą się też seriale dramatyczne i na przykład polityczno – prawnicze. Od kilku lat jeden z nich – Good wife, cieszy się ogromną ilością widzów gromadzących się co tydzień przed telewizorami. Podobnie House of Cards, który również gromadzi miliony osób w samej Ameryce. Seriale te bardzo szybko wkroczyły na nasz polski rynek i cieszą się u nas również dużym powodzeniem.

Amerykańskie seriale mają ogromną siłę przebicia i praktycznie od pierwszego odcinka stają się hitami, jeżeli tylko zostaną dobrze przyjęte przez publiczność. Dlatego też stacje wypuszczają zazwyczaj pilot serialu, aby sprawdzić, czy widownie przypadnie on do gustu i będzie ona chciała oglądać cały sezon tego serialu.

Leave a Reply