Symbole narodowe USA

american-flag-1030808_1280Każdy kraj ma swoje narodowe symbole, którą są graficzną lub werbalną reprezentacją państwa, jego historii i tradycji. Używane są głównie podczas uroczystości państwowych i patriotycznych, wieszane w miejscach publicznych, a także umieszczane na przykład na koszulkach, by ukazać swoją dumę narodową. Do symboli narodowych należą między innymi: flaga, herb, hymn oraz barwy narodowe. Za symbole narodowe uznać można także mity i legendy, stroje ludowe, stolicę czy mundur wojskowy. Chociaż na co dzień zwykle nie zwraca się na nie uwagi, za profanację grożą kary, co dotyczy szczególnie flag państwowych. Także Stany Zjednoczone słyną ze swoich symboli narodowych, a mieszkańcy kraju na całym świecie uważani są za bardzo zagorzałych patriotów.
Głównym z państwowych symboli USA jest flaga. Składa się ona z pasków i gwiazdek, które znajdują się na kantonie w lewym górnym rogu. 13 równej szerokości pasów w kolorach bieli i czerwieni symbolizuje 13 pierwotnych kolonii (kolonii Wielkiej Brytanii w Ameryce północnej w XVIII wieku). Pasy rozmieszczone są naprzemiennie, na początku i końcu znajduje się pas czerwony. Białe gwiazdy na granatowym tle symbolizują natomiast 50 stanów USA (48 kontynentalnych, Alaska i Hawaje). Gwiazdy rozmieszczono symetrycznie. Amerykanie swoją flagę nazywają „Stars and stripes”, czyli „gwiazdy i pasy”. Flaga Stanów Zjednoczonych była zmieniana aż 26 razy, a jej obecna wersja obowiązuje od roku 2008. W miejscach publicznych wisi ona przez cały rok, natomiast mieszkańcy USA wieszają ją zwykle na: Memorial Day (poświęcony pamięci ofiar w służbie ojczyzny, głównie żołnierzy – częste jest także wieszanie małych flag na ich grobach), Veteran’s Day (dzień weterana, 11 listopada), President’s Day (dzień prezydenta) oraz w Święto Niepodległości 4 lipca.
Kolejnym symbolem narodowym USA jest hymn o tytule „The Star-Spangled Banner”, czyli „Gwieździsty sztandar”. Został on skomponowany w roku 1780 przez Johna Stafforda Smitha, natomiast słowa napisał Francis Scott Key w roku 1814. Używany jest on jednak dopiero od 3 marca roku 1931, kiedy to został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Wcześniej używano hymnu brytyjskiego „God save the Queen”, jednak z innym tekstem. Historia powstania aktualnego tekstu hymnu oraz połączenia go z melodią jest niezwykle ciekawa. W końcowym czasie wojny brytyjsko-amerykańskiej (w czasie bombardowania fortu McHenry w Baltimore) mediator z USA został zatrzymany. Był nim Francis Scott Key. Obserwując bombardowanie, mężczyzna zapisał słowa hymnu na kartce. Anglicy wycofali się, więc amerykanie świętowali zwycięstwo. Jednym z elementów świętowania było śpiewanie słów Keya do melodii Smitha „To Anacreon In Heaven”. Melodia pochodziła z Wysp Brytyjskich. Hymn śpiewany jest podczas wielu uroczystości, nie tylko państwowych. Także przed meczami czy innymi imprezami, szczególnie przed finałem Super Bowl, wykonywany jest często przez gwiazdy.
Amerykanie są niezwykle dumni ze swoje historii i pochodzenia, dlatego te symbole odgrywają w ich życiu bardzo dużą rolę. Mieszkańcy USA nie wstydzą się swojego patriotyzmu, podkreślając na każdym kroku radość z bycia Amerykaninem. Hymn śpiewany jest przy każdej okazji, flagi państwowe powiewają w wielu miejscach, a amerykańscy żołnierze traktowani są niczym bohaterowie.

Leave a Reply