Symbole amerykańskiej władzy

Z amerykańskim stylem życia kojarzy się bardzo wiele symboli. Amerykańska kultura i osoby odpowiedzialne za jej krzewienie dokładają wszelkich starań, aby amerykański styl sprawowania władzy i stanowienia prawa, a także funkcjonowania na szczeblu obywatelskim, były stawiane za wzór. I rzeczywiście można uznać, że amerykańska wizja świata oraz organizacja pracy i państwa na ten sam sposób zaczyna odgrywać w świecie coraz większą rolę. Nie dziwi więc, że politycy amerykańscy, z prezydentem na czele, uznawani są za absolutnie najbardziej wpływowych na całym świecie. Podobnie jak instytucje i organizacje, którym przewodzą, posiadają ogromne kompetencje i możliwości wpływania na życie jednsotek i losy całych państwa. Symbole amerykańskiej władzy, także pod postacią sądów najwyższych, korporacji finansowych i giełdy amerykańskiej, są rozpowszechnione do granic możliwości i znane na całym świecie. Budynki, w których mieszczą się one są bardzo mocno rozpoznawalne i corocznie przychodzą przed nie miliony turystów tylko po to, by się przy nich sfotografować. To znamienne, że kluczowe dla amerykańskiego państwa budynki stały się, dzięki kulturze masowe, równie ważne i wartościowe także dla ludności z Europy czy Azji. To dowód na to, że za sprawą globalizacji udało się Amerykanom zarazić swoją wizją świata i życia absolutnie cały świat.

Za symbol tamtejszej władzy uchodzi bez wątpienia w pierwszej kolejności prezydent. Dla niego najważniejszym miejscem sprawowania swoich obowiązków i przywilejów jest Biały Dom. W tym miejscu Prezydent USA pracuje najwięcej i tam spotyka się ze swoim zapleczem eksperckim oraz politycznym. Kiedy jednak już wszystkie ustawy czy projekty są gotowe i trzeba zdobyć dla nich poparcie, lub gdy trzeba zwrócić się do całego Narodu w najważniejszych sprawach, nawet Prezydent musi stawić się osobiście w Kapitolu, przed przedstawicielami władzy ustawodawczej. Kapitol także dzięki charakterystycznej kolumny trudno jest pomylić z jakimkolwiek innym miejscem na świecie. Niedaleko znajduje się także pomnik Abrahama Lincolna – prawdziwego Ojca Założyciela całego Narodu Amerykańskiego, osoby kluczowej dla miłujących historię i konstytucję Amerykanów.

To wszystko w mieście Waszyngton, którego rola w całym systemie politycznym USA jest absolutnie nadrzędna właśnie przez wzgląd ulokowania w nim tak wielu instytucji życia publicznego. Co ciekawe i znamienne, w mieście tym nie ma budowli wyższych niż punkt wyznaczony przez Kapitol, przez co jest to jedno z nielicznych dużych miast USA bez wieżowców. Ale dla niektórych krytyków prawdziwa władza Stanów bierze się z ich potęgi finansowej i gospodarczej. Symbolicznymi budynkami, w których zasiada władza sektorów wpływających na globalną ekoomię są natomiast gmach giełdy na Wall Street czy bunek Amerykańskiego Banku Centralnego. To w nich zpadają często decyzje dla życia Amerykanów i całego świata najważniejsze – dlatego i przed nimi nie brakuje turystów pragnących uwiecznić się na ich tle.

Leave a Reply