Festiwal Coachella

parking-lot-234263_1280Na całym świecie dużą popularnością cieszą się festiwale muzyczne, które są nie tylko okazją do posłuchania muzyki na świeżym powietrzu, ale też spędzenia czasu ze znajomymi czy innymi fanami pozytywnych dźwięków. Często można na terenie festiwalu rozłożyć także namioty, zjeść czy napić się piwa oraz skorzystać z innych atrakcji. To ogromne święta, podczas których można zdobyć nowe znajomości i doskonałe wspomnienia. W Stanach Zjednoczonych jednym z najpopularniejszych festiwali ostatnich lat jest Coachella, a właściwie Coachella Valley Music and Arts Festival. Odbywa się on w Empire Polo Club, w Indio w Kaliforni, który znajduje się w Dolinie Coachella na Pustyni Colorado. Festiwal odbywa się co roku od 1999 (z małymi przerwami), został stworzony przez Paula Tolleta. Skupia on nie tylko fanów muzyki, ale także sztuki – oprócz koncertów podczas wydarzenia obejrzeć można rożnego typu instalacje i rzeźby wyjątkowych artystów. Podczas festiwalu te same gwiazdy grają 2 weekendy, więc można wybrać się w jeden, drugi lub oba.
Co ciekawe, na festiwalu odbywają się koncerty artystów z różnych gatunków, nie tylko jednego. Można więc spotkać zarówno fanów rocka, metalu czy grunge’u, jak i hip-hopu, popu, muzyki elektronicznej, a nawet ostrego techno. Na Coachelli pojawiają się zespoły niszowe, ale także największe gwiazdy sceny muzycznej. Wszystko odbywa się na kilku scenach, można więc udać się tam, gdzie muzyka najbardziej nam odpowiada. Na festiwalu wystąpiły takie gwiazdy, jak AC/DC, Motorhead, Guns n’ Roses, Prince, Madonna, Jay-Z czy Sia. Można więc bez wątpienia mówić, że to wydarzenie dla każdego fana muzyki, niezależnie od jej rodzaju. Każdy znajdzie na nim coś, co go zainteresuje.
Niezwykła jest również sama atmosfera festiwalu, podczas którego uczestnicy chodzą ubrani w oryginalne, kolorowe stroje, nawiązujące do stylu hippie. Każdy może tam wyrazić siebie. Oficjalna kolekcja Coachelli powstaje od kilku lat ze współpracą z sieciówką H&M, a ubrania z niej nabyć można również w Polsce. Moda i stroje to jeden z elementów festiwalu, będący jego ważnym punktem. Festiwal od lat cieszy się ogromnym powodzeniem także wśród gwiazd i celebrytów, którzy na czas jego trwania starają się bawić razem z innymi uczestnikami, często rezygnując z ochrony. Gwiazdy świetnie się bawią, a ich stylizacje są szeroko komentowane w mediach i na portalach plotkarskich. Na Coachellę przyjeżdżają nie tylko gwiazdy amerykańskie (np. Kylie Jenner, Ashley Benson czy znane modelki), ale także z całego świata, nawet Polski (w 2016 roku była to między innymi blogerka Maffashion). Od kilku lat popularne są również relacje z festiwalu w mediach społecznościowych: na Facebooku, Snapchacie, Instagramie i innych. Wrzucane są zdjęcia, filmiki czy komentarze.
Coachella to jeden z najpopularniejszych festiwali na świecie, będący marzeniem niejednej osoby. Chociaż bilety wcale nie są tanie (wahają się w granicach 300-500 dolarów za jeden weekend lub wszystkie), w 2015 roku sprzedano ich aż 198 tysięcy, generując dochód 84,3 miliony dolarów. Czyni to z Coachelli rekordowy festiwal pod tym względem.

Leave a Reply