Central Park – zielone serce Nowego Jorku

central-park-1046220_1280Chyba każdy słyszał o nowojorskim Central Parku, który często przewija się w wielu filmach, serialach czy książkach, będąc miejscem spotkań bohaterów czy miejscem akcji całego filmu. To oaza zieleni w centrum miasta, ogromnego miasta, jakim jest bez wątpienia amerykański Nowy Jork. I to oaza nie byle jaka – park ma aż 843 akty, czyli 311 hektarów. Dla porównania, działka, na której znajduje się Stadion Narodowy w Warszawie to jedynie 18 hektarów. Central Park swoją wielkością robi więc wrażenie, warto zobaczyć sobie choćby na mapie, jak bardzo wyróżnia się obecna tam zieleń. Park mieści się w samym centrum Manhattanu – dzielnicy Nowego Jorku znanej z ogromnych wieżowców. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica tego miasta z liczbą ludności 26 939 os. na km². Ogromny park miejski to więc doskonałe miejsce do odpoczynku wśród zieleni dla mieszkańców, a także cel wielu turystów.
Teraz trochę historii samego parku, który ma już całkiem wiele lat. Decyzja o stworzeniu parku na tym terenie zapadła już w roku 1853. W tamtym czasie, w co trudno dziś uwierzyć, miejsce było niemal puste, zamieszkiwane jedynie przez czarnoskórych niewolników, którym udało się uciec. Cztery lata później ogłoszono konkurs na pomysł, jak można by ten teren zagospodarować. Zwycięzcą okazała się koncepcja Frederica Law Olmsteda i Calverta Vauksa o nazwie The Greensward Plan. Projekt wymagał aż 15 lat budowy przy udziale 20 tysięcy robotników. Zadanie nie było łatwe, ponieważ był to teren bagnisty, nienadający się do użytku. Aby to zrobić, konieczne było przywiezienie ponad 3 milionów m3 ziemi, a także zasadzenie kilkuset tysięcy drzew i krzewów.
Central Park to przykład parku w stylu angielskim, czyli takiego, który zrywa ze sztucznością – zieleń rośnie swobodnie, nic nie jest sztywno i idealnie poukładane. Dzięki temu dominuje w nim dzikość i natura. W parku znaleźć można rozległe łąki, dróżki dla pieszych, kilka wzgórz oraz około 26 tysięcy drzew. Dzięki tak dużej ilości zieleni, będąc w parku niemal całkowicie odciąć można się od miasta. Drzewa zasłaniają zabudowania i pozwalają się wyciszyć. Na terenie parku znajduje się wiele placów zabaw, tereny rekreacyjne i sportowe. W parku biega bardzo wiele osób i to przez całą dobę, nigdy nie jest w nim pusto. Stworzono tam także ZOO, znane między innymi z animowanego filmu „Madagaskar” i będące celem nie tylko mieszkańców, ale przede wszystkim turystów.
Co więcej, w Central Parku znaleźć można wiele zdobiących go rzeźb. Jedną z nich jest tzw. Pomnik Grunwaldzki w Nowym Jorku, czyli rzeźba z brązu króla Władysława Jagiełły, autorstwa Stanisława Kazimierza Ostrowskiego. Początkowo ustawiony miał być z okazji 500-lecia Bitwy pod Grunwaldem w roku 1910, jednak ze względu na I wojnę światową się to nie udało, a dodatkowo pierwsza wersja rzeźby została zniszczona. W Central Parku rzeźba stanęła ostatecznie w roku 1945, znajduje się teraz na wschód od Żółwiego Stawu.
W parku spotykają się nowojorczycy z różnych warstw społecznych, o różnych kolorach skóry czy wyznaniach. Jest to miejsce dla każdego, będące oazą zieleni w ogromnym mieście, które, według statystyk, odwiedza około 20 milionów osób rocznie. W parku nie mają znaczenia różnice, każdy może tam poczuć się jak u siebie w domu. Od 1980 roku działa organizacja Central Park Conservacy, która stara się dbać o wygląd parku, jego renowację i porządek. Zebrała ona ponad 50 milionów dolarów na ten cel, dzięki czemu udało się usunąć na przykład brzydkie i szpecące grafitti.
Jak było pisane wyżej, w wielu filmach i serialach pojawia się Central Park. Należą do nich między innymi serial „Dziewczyny” („Girls”), musical „Hair” czy „Kevin sam w Nowym Jorku”. Istnieje również specjalna wycieczka, która odbywa się śladem scen filmowych w tym miejscu, ciesząca się bardzo dużą popularnością.

Leave a Reply